Formularz rejestracyjny
Adres email: *
Hasło: *
Powtórz hasło: *
Imię: *
Nazwisko: *
Województwo: *
* - pola wymagalne
Rejestracja w serwisie jest jednoznaczna z akceptacj‘ regulaminu serwisu.
Podaj pierwsz‘, trzeci‘ i ostatni‘ literę słowa: weekend
LOGOWANIE
- zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła? Kliknij tutaj aby przypomnieć
+ ZAREJESTRUJ SIĘ + ZALOGUJ SIĘ + DODAJ OBIEKT + LOGOWANIE DLA OBIEKTÓW
W naszym serwisie znajduje się
1258 pakietów pobytowych
Pakiety romantyczneDługi weekend czerwcowy - Boże Ciało 2019Najciekawsze oferty na wakacje LATO 2019Pakiety wakacyjne 2018 dla rodzin z dziećmiPakiety SPA, weekendy w SPAPakiety hotelowe - na wszystkie okazje!Sale weselneNajwiększe sale konferencyjne - spotkania biznesowe - konferencje.Prezenty przeżycia
Aktualności weselne
Zwyczaje ślubne na świecie
Przesądy weselne w Polsce
Obrączki ślubne
Efektowne i wygodne buty do ślubu
Popularne wzory sukien ślubnych
Motywy ślubnych tortów w roku 2012
Trendy we fryzurach ślubnych na rok 2012
Suknia ślubna Kate Middleton made in China
Fasony sukien ślubnych na rok 2012
Kilka powodów, dla których warto wziąć ślub w hotelu

Sale weselne wg województw
Sale weselne najpopularniejsze miasta
więcej miast>>
Sale weselne wg lokalizacji


Przesądy weselne w Polsce

2012-06-28

Ceremonia zaślubin sama w sobie stanowi tradycyjny zbiór zwyczajów, które powiela się w każdym pokoleniu. Zwyczaje mogą się różnić w zależności od regionu, np. na Kaszubach przyszły Pan Młody wraz z sąsiadami przychodzi pod dom swojej wybranki na dzień przed ślubem i tłucze butelki.

Jest to podobno stara kaszubska tradycja, która polega na tym, że im więcej szkła zostanie po stłuczonych butelkach, tym więcej szczęścia będą mieli nowożeńcy we wspólnym życiu. Na pewno na dobry początek Pani Młoda ma po takiej przygodzie sporo sprzątania.

 


Bardzo ciekawe są również niektóre przesądy ślubne, które mają swoje korzenie jeszcze w średniowiecznej Polsce. Przedstawiamy kilka najciekawszych:

Rrrrrrrrrrrrrrr

Jeden z najstarszych i najsłynniejszych przesądów weselnych związany jest z wyborem miesiąca zaślubin. Przyjęło się, że miesiąc, w którym Państwo Młodzi powiedzą sobie sakramentalne „tak" powinien zawierać w swojej nazwie literę „r". Przesąd jest już tak wpisany w naszą kulturę, że sale na wesele w maju czy lipcu świecą pustkami. Podobno dobrze jest wyznaczyć datę ślubu w święto. Najlepszy okres na zawarcie małżeństwa to karnawał, z kolei święta, które przynoszą szczęście to Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Przesądy związane z pieniędzmi

Nowożeńcom zawsze życzy się dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności. O tą ostatnią można zadbać na własną rękę. Aby małżonkom nie brakowało pieniędzy na przyszłe życie posypuje się ich ryżem kiedy opuszczają mury kościoła. Jeżeli to nie wystarczy to Para Młoda powinna się dodatkowo zabezpieczyć. Pan Młody powinien mieć trochę pieniędzy włożonych do kieszeni (dla małżonki dobrze by było gdyby w ogóle miał jakieś) z kolei Panna Młoda powinna włożyć sobie do pantofelka grosika. Ma to zabezpieczyć nowożeńców przed groźbą nędzy we wspólnym życiu.

 


Przesądy związane z suknią ślubną

Żeby nie dopuścić do kłótni i waśni pomiędzy przyszłymi małżonkami Panna Młoda powinna przymierzać suknię ślubną tylko i wyłącznie w towarzystwie matki lub przyjaciółek. Broń Boże nie może się w niej pokazać mężowi przed wkroczeniem do kościoła. Dodatkowo Panna Młoda może mieć na sobie suknie tylko w czasie przymiarki. Nie może w niej paradować po domu i chwalić się koleżankom bo to przynosi pecha. Co ciekawe zakaz pokazywania się w sukni ślubnej przed narzeczonym dotyczy również mamy Pana Młodego. Czyżby było ziarenko prawdy w dowcipie, że zawsze drugą stroną konfliktu rodzinnego jest teściowa?

Przesądy pozwalające oszukać pecha

Panna Młoda biorąc ślub powinna mieć na sobie coś pożyczonego i niebieskiego. Ma to zapewnić pomyślne przeprowadzenie całej ceremonii. Nie powinna również przechodzić pod suszącym się na sznurkach praniem. Ten przesąd z kolei związany jest z macierzyństwem. Sznur symbolizuje pępowinę i przejście pod nim może oznaczać komplikacje przy narodzinach dziecka.

Zobacz także: Zwyczaje ślubne na świecie .

Romantyczne ofertyPrezenty przeżycia