Formularz rejestracyjny
Adres email: *
Hasło: *
Powtórz hasło: *
Imię: *
Nazwisko: *
Województwo: *
* - pola wymagalne
Rejestracja w serwisie jest jednoznaczna z akceptacj‘ regulaminu serwisu.
Podaj pierwsz‘, trzeci‘ i ostatni‘ literę słowa: weekend
LOGOWANIE
- zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła? Kliknij tutaj aby przypomnieć
+ ZAREJESTRUJ SIĘ + ZALOGUJ SIĘ + DODAJ OBIEKT + LOGOWANIE DLA OBIEKTÓW
W naszym serwisie znajduje się
1257 pakietów pobytowych
Pakiety romantyczneDługi weekend czerwcowy - Boże Ciało 2019Najciekawsze oferty na wakacje LATO 2019Pakiety wakacyjne 2018 dla rodzin z dziećmiPakiety SPA, weekendy w SPAPakiety hotelowe - na wszystkie okazje!Sale weselneNajwiększe sale konferencyjne - spotkania biznesowe - konferencje.Prezenty przeżycia
Aktualności weselne
Zwyczaje ślubne na świecie
Przesądy weselne w Polsce
Obrączki ślubne
Efektowne i wygodne buty do ślubu
Popularne wzory sukien ślubnych
Motywy ślubnych tortów w roku 2012
Trendy we fryzurach ślubnych na rok 2012
Suknia ślubna Kate Middleton made in China
Fasony sukien ślubnych na rok 2012
Kilka powodów, dla których warto wziąć ślub w hotelu

Sale weselne wg województw
Sale weselne najpopularniejsze miasta
więcej miast>>
Sale weselne wg lokalizacji


Zwyczaje ślubne na świecie

2012-06-28

Ze ślubem związane są najróżniejsze zwyczaje, przesądy i zabobony. Takim zwyczajem w naszym kraju jest np. przygotowywanie bramy przez sąsiadów i przyjaciół młodej pary.

Kiedyś takim tradycyjnym zwyczajem było „Prawo pierwszej nocy". Pan feudalny miał obowiązek spędzenia pierwszej nocy z nową małżonką swojego poddanego. Jego zadaniem było „zdeflorowanie" białogłowej. Ot złota wolność szlachecka. Takie „ekscentryczne" zwyczaje miały miejsce nie tylko w naszym kraju. Niektóre zwyczaje z innych państw są praktykowane do dzisiaj i mogą wprawić nieuświadomionego czytelnika w osłupienie.


CZECHY Odlatująca jaskółka

Ciekawy zwyczaj u naszych południowych sąsiadów poniekąd jest związany z „pierwszą nocą" a konkretnie z odebraniem cnoty Pannie Młodej, którą w tym przypadku symbolizuje wianek. Panna Młoda zakłada na głowę wianek z rozmarynu i dostaje to otworzenia trzy półmiski. Z jednego z nich powinna wylecieć ukryta jaskółka. Dosłownie obrazuje to utratę dziewictwa przez Pannę Młodą.

ROSJA Toasty z pantofelka Panny Młodej

Nasi wschodni sąsiedzi lubią zabawę i lubią się do niej odpowiednio przygotować (czyt. „zaprawić). A jako, że alkohol jest w Rosji dobrem narodowym sporo przesądów i zwyczajów jest związanych właśnie z nim. Na weselu na przykład Pan Młody powinien pić toasty z pantofelka swojej ukochanej. Ma to ponoć przynieść szczęście w wspólnym pożyciu. Nie wiadomo jak Panna Młoda, ale Pan Młody na pewno na ten zwyczaj nie narzeka.

 


MAROKO Kupno żony

W Maroku aby zawrzeć związek małżeński kawaler musi najpierw swoją wybrankę wykupić od jej rodziny. Kobieta ma wyznaczoną cenę w zależności od statusu rodziny, swojego wieku i urody. Jeżeli Pan Młody chciałby posiąść dziewicę to musi zapłacić trzy razy więcej niż np. za wdowę.

ISLANDIA Ciąża przed ślubem

W Polsce ciąża staje się nie raz nieplanowanym motywatorem do tego żeby zawrzeć związek małżeński. W Islandii chłop z kolei nie chciał poślubić kobiety dopóki ta nie urodziła mu potomka. Dopiero jak na świat przyszło zdrowe dziecko (najlepiej jak był to chłopiec) to był zawierany ślub.

SZKOCJA Konkubinat zgodny z prawem

Szkocja to kraj ludzi praktycznych i trzeźwo myślących. Małżeństwo wiązało się z pewnym ryzykiem. Jeżeli przyszli małżonkowie nie będą mogli się porozumieć to wtedy dojdzie do rozwodu i podziału majątku. Dlatego w Szkocji swego czasu młode pary mogły żyć legalnie w konkubinacie przez okres jednego roku i jednego dnia. Miały w tym czasie sprawdzić czy będą się dogadywać na przyszłość.

 


JAPONIA Próbny seks

Jeszcze dalej niż Szkoci poszli Japończycy. Wierząc, że jednym z fundamentów każdego związku jest udane pożycie, zakochani musieli spędzić ze sobą przed ślubem trzy noce. Jeżeli okazało się, że któraś ze stron nie jest zadowolona z nocnych amorów to wtedy ślub odwoływano.

AFRYKA Transakcje przedślubne

W Polsce obowiązywała tradycja, że rodzina Panny Młodej szykowała dla niej posag, czyli dobra materialne, które małżonka wnosiła do nowej rodziny. W niektórych plemionach afrykańskich, jeżeli chłopak chciałby poślubić dziewczynę, w której się zakochał, musi przynieść dary w ramach alambamento-ślubu.

Najczęściej rodzina Panny Młodej robi całą listę tego co kawaler powinien dostarczyć. Na takiej liście znajdują się np. trzy krowy, dwie kury, jedna duża świnia, ryby suszone, kilogram słodyczy, kilogram kawy. Przed oddaniem ręki swojej córki Głowa Rodziny zawsze sprawdza dokładnie czy pretendent przyniósł wszystko to co było na liście.

Zobacz także: Przesądy weselne w Polsce .

Romantyczne ofertyPrezenty przeżycia